close
تبلیغات در اینترنت
بزرگترين اختراعات تاريخ چگونه اتفاق افتاد؟
صفحه اصلی نقشه سایت خوراک
تبلیغات
تبلیغات شما
محصول پرفروش فروشگاه
Title
عنوان محصول
قیمت : ...
خرید پستی
توضیحات محصول
برای ویرایش این بلوک به قسمت تنظیمات بلوک های دلخواه > بلوک فروشگاه شماره 1 مراجعه کنید.
تبلیغات شما
تبلیغات شما
نمونه سوالات فصل 5 حسابان کاری از گروه ریاضی کرمان بزرگترين اختراعات تاريخ چگونه اتفاق افتاد؟آموزش گسسته فصل دومخطای دید!
موضوعات
پروفایل
دنيز رياضيات
این وبلاگ به خاطر پاسخگویی به سوالات دانش آموزان در زمینه ریاضیات و ارائه نمونه سوالات ریاضیات دوره متوسطه طراحی شده است. امیدواریم گامی در جهت توسعه کمی و کیفی آموزش ریاضیات بر داریم.
آمار
● آمار مطالب کل مطالب : 159 کل نظرات : 136 ● آمار کاربران افراد آنلاین : 1 تعداد اعضا : 320 ● آمار بازدید بازدید امروز : 122 بازدید دیروز : 215 بازدید کننده ارمزو : 30 بازدید کننده دیروز : 41 گوگل امروز : 0 گوگل دیروز : 0 بازدید هفته : 122 بازدید ماه : 2,679 بازدید سال : 2,679 بازدید کلی : 788,166 ● اطلاعات شما آی پی : 54.83.93.85 مروگر : سیستم عامل :
آرشیو
لینک های روزانه
نویسندگان
لینک های دوستان
ارتباط با مدیریت
ارتباط با مدير

Image
قیمت
خرید پستی

برای ویرایش این بلوک به قسمت تنظیمات بلوک های دلخواه > بلوک فروشگاه شماره 2 مراجعه فرمایید.

بزرگترين اختراعات تاريخ چگونه اتفاق افتاد؟

پيمان خاوندي
23:31
بازدید : 673

وب سايت «آتلانتيک» با انتشار مقاله ای تاکيد می کند باورهای متعارف در مورد اينکه هر يک اختراعات بزرگ تاريخ محصول تلاش و خلاقيت های يک نفر بوده اند افسانه ای بيش نيست. نه اديسون به تنهايی لامپ را اختراع کرده و نه گراهام بل يک نفره تلگراف را اختراع کرده است.

مارک لملی، پژوهشگر تاريخ علوم در مقاله جديدی تحت عنوان «افسانه مخترعين يکه تاز» می نويسد که تمام اختراعات مهم در تاريخ معاصر محصول کار مستمر و همزمان دانشمندان و گروه های متفاوتی بوده است که در نتيجه آن به مرور هر يک از اين اختراعات تکميل شده اند.

او در اين مقاله توضيح می دهد، بر خلاف آنچه که تاکنون ترويج و تدريس شده اکثر اختراعات قرن نوزدهم و بيستم اختراعات انفرادی نبوده و بنابراين در عالم واقعيت آنها را نمی توان به يک نفر نسبت داد و حتی شايد نتوان آنها را اختراع حقيقی ناميد.

وب سايت «آتلانتيک» سپس فشرده ای از چگونگی به تحقق پيوستن هفت مورد از اين اختراعات مشهور را بررسی می کند.

تلگراف: داستان مربوط به کشف تلگراف با شام «ساموئل مورس» آغاز می شود. وی به هنگام صحبت در مورد نيروی الکتريسته مغناطيسی با دوستان خود يک باره متوجه شد که اگر علائم الکتريکی می توانند در همان لحظه از طريق سيم سفر کنند، پس می توان اطلاعات را نيز از اين طريق مخابره کرد. ولی اين فقط يک داستان است.

حقيقت اين است که افراد زيادی به غير از «ساموئل مورس» تقريبا همزمان با وی دستگاه تلگراف را اختراع کردند به طوری که ديوانعالی بريتانيا حاضر نشد اين اختراع را به اسم يک نفر ثبت کند.

تلفن: در مورد تلفن هم مثل تلگراف، اين اختراع به يک نفر يعنی «الکساندر گراهام بل» نسبت داده شده است. ولی شايد تنها اختراع «بل» اين بود که علائم الکتريکی را به صدا تبديل کند.

اما ساختن دستگاهی که بتواند چنين کاری را بکند يک گام بسيار طبيعی برای تکميل تلگراف بود و به همين خاطر به طور همزمان تعداد زيادی مشغول کار روی اختراع چنين دستگاهی بودند. مثلا «فيليپ رايز» در سال ۱۸۶۰ دستگاه مخابره صدا را ساخته بود و يک مخترع ديگر به نام «فرديناند هلمهولتز» دستگاه گيرنده را ساخته بود. نقش «گراهام بل» در حقيقت تقويت ميزان گيرندگی اين دستگاه بود تا بتواند همه صداها را دريافت کند. ولی او با پيروزی در به ثبت رساندن اختراع در مراجع قضايی و بازار يابی و ساخت اين محصول توانست چنين جايگاهی در تاريخ اختراعات پيدا کند.

لامپ برق: همواره بر سر نقش توماس اديسون در اين اختراع اختلاف نظر وجود داشته است. ولی همه می دانند لامپ هايی که با نوعی کنش الکتريکی روشن می شوند قبل از ادعای اديسون وجود داشته اند. به همين خاطر سازندگان قبلی اين وسيله، که تعدادشان اندک هم نبود، از اديسون به خاطر ثبت اين اختراع به نام خود شکايت کردند. تنها چيزی که اديسون به روند تکميل اين اختراع افزود کشف اين نکته بود که نوعی از گياه نی برای انتقال الکتريسته و توليد نور به نسبت مواد ديگری مثل کاغذهای آغشته به کربن، ظرفيت و ميزان مقاومت بيشتری دارد.

پروژکتور سينما: داستان مربوط به پروژکتور سينما از همه موارد ديگر ساده تر است. اصل ماجرا در اين مورد مشخص دزديدن اختراع ديگران است. فردی به نام «فرانسيس جنکينز» آنچه را که بعدها پروژکتور نام گرفت، يعنی دستگاهی که نوار مجموعه ای از عکس های به هم چسبيده را با سرعت يک بيست و چهارم ثانيه نشان می دهد، اختراع کرد. اما حامی مالی وی اين دستگاه را دزديد و آن را به شرکت بزرگی که صاحب سالن های تئاتر و سينما بود فروخت.

اين شرکت آن را «اديسون ويتاسکوپ» ناميد فقط به اين خاطر که در آن زمان اسم اديسون مشهور بود و می توانست به موفقيت اين دستگاه کمک کند. آنچه که بعدها از قبل اختراع اين دستگاه به توماس اديسون نسبت داده می شد در حقيقت نتيجه يک دزدی آشکار بود.

اتومبيل: امروزه اکثر اتومبيل ها نام بنيانگذاران شرکت های توليدکننده و يا طراحان و سازندگان اوليه آنها را بر خود دارند مثل بنز، پژو يا رنو. اما بسياری از اين شرکت ها قبل از توليد اتومبيل، سازنده دوچرخه بودند. صنعت اتومبيل سازی بهترين نماد و نمونه از تدريجی و گاه همزمان بودن شکل گيری اختراعات است. اولين کسانی که يک خودرو چهار چرخ و دارای موتور محرکه را ساختند «دايملر» و «مايباخ» بودند و چند دهه بعد هم «هنری فورد» روش توليد مدرن و انبوه اتومبيل را تکميل کرد. خلاصه اينکه وسيله ای مثل اتومبيل بسيار پيچيده تر از آن بود که يک نفر به تنهايی بتواند خود را صاحب اين اختراع بداند.

هواپيما: هميشه اين طور گفته می شود که برادران « رايت» اولين کسانی بودند که توانستند يک ماشين سنگين تر از هوا را به پرواز درآورند. ولی تاريخ نشان داده که مخترعان بزرگ هميشه از آثار بزرگانی که قبل از آنها کار را شروع کرده بودند بهره گرفته اند.

در سال ۱۸۹۹ که آنها تحقيق در مورد تاريخ پرواز را شروع کردند اسنادی در مقابل آنها قرار گرفت که سابقه آن به لئوناردو داوينچی می رسيد و با «اوتو ليلينتال» ختم می شد. اما آنها توانستند پيچيده ترين مشکل شئی پرنده يعنی حفظ ثبات آن را حل کنند و به اين ترتيب اولين هواپيما به پرواز درآمد.

تلويزيون: اختراع تلويزيون به نام «فيلو تی . فارنزوورث» مشهور شده ولی اين نه يک اختراع بود و نه به وی تعلق داشت. گروه کثيری از دانشمندان در سراسر جهان مشغول کار برای ساخت دستگاهی بودند که در حقيقت يک راديوی تصويری باشد. يکی از موضوعات اصلی برای تکميل چنين دستگاهی ساختن دستگاهی بود که با کمک پرتاب الکترون ها بتواند تصاويری را که دريافت می شوند روی يک صفحه منعکس کند.

«فارنزوورث» در سال ۱۹۲۷ توانست چنين دستگاهی را تکميل کند. ولی برخلاف اديسون او به فکر بازاريابی و توليد انبوه اين وسيله ويا ثبت تلويزيون به نام خود نيافتاد. بنابراين بايد گفت که «فارنزوورت» درحقيقت يکی از مخترعان تلويزيون است و نه تنها مخترع آن.

وب سايت «آتلانتيک» در پايان اين مطلب به نقل از مقاله پژوهشی «مارک لملی» می نويسد که در کنار اين موارد اختراعات ديگری بوده که واقعا و تماما محصول تلاش های انفرادی يک مخترع اند.

از جمله آنها می توان به کشف پنی سيلين توسط «الکساندر فلمينگ» و يا کشف فيلم توسط «لوئيس داگور» اشاره کرد. ولی در اين دو مورد و موارد مشابه ديگری حوادث و گاه حتی اشتباهات اين افراد باعث شده است که پژوهش های آنها به ثمر رسيده و کشف و اختراعی را به تنهايی تکميل کنند.

مطالب مرتبط
دفتر حل مسائل حسابان
سوالات کارشناسی ارشد 91 رشته ریاضی

دانلود فایل آموزشی هندسه 2 (بخش 1)
دانلود جزوه دانشگاهی ریاضی 1
دانلود نمونه سوالات برگزیده حسابان
دانلود جزوه کمک آموزشی ریاضیات گسسته مبحث گراف
دانلود جزوه کمک آموزشی دیفرانسیل مطابق با کتاب جدید
دانلود جزوه کمک آموزشی ریاضیات 1
دانلود کتاب جدید دیفرانسیل با آخرین ویرایش
ارسال دیدگاه
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
ورود به سایت
نام کاربری :
رمز عبور :
رمز عبور را فراموش کردم ؟
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آخرین مطالب ارسالی سایت
مطالب محبوب
مطالب تصادفی
کدهای اختصاصی
تبلیغات متنی
محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
YOUR ADS
تبلیغات متنی
محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
YOUR ADS
تبلیغات متنی
محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
YOUR ADS

کدستان

بزرگترين اختراعات تاريخ چگونه اتفاق افتاد؟
Hamid Raad - Khili Dire| Coming Soon Arman Alizadeh - 3 New Track | MP3 Hamid Askari - Delamo Mishkani | MP3 Hamid Talebzadeh - Chelcheragh | Video Shahram Shabpareh & Shahram Solati - Raghib | Video Armin 2afm - Shaba Kojayi | MP3 Top 90 - Ordibehesht 1392 | MP3

Sepical SONGS

Fereydoun - Tasvir
Fereydoun - Tasvir
Babak Zarrin - Dobare Bargashti Ke Chi
Babak Zarrin - Dobare Bargashti Ke Chi
Pouya Bayati - Injasho Nanvis
Pouya Bayati - Injasho Nanvis
Behzad Leito Ft Sijal & Sami Beigi - Fogholadeh
Behzad Leito Ft Sijal & Sami Beigi - Fogholadeh
Mehran Atash - Ba Man Ghadam Bezan New Version
Mehran Atash - Ba Man Ghadam Bezan New Version
Ebiram - Hosele Kon
Ebiram - Hosele Kon
Saman Khosravi - Adamakaye Sangi
Saman Khosravi - Adamakaye Sangi
Hossein Safari - Dari Miri
Hossein Safari - Dari Miri
Mehdi Pouran - Gharibeh
Mehdi Pouran - Gharibeh
Nadim - Sedam Kon
Nadim - Sedam Kon

Sepical ALBUMS

Farhad Faghir - Baghlama
Farhad Faghir - Baghlama
Sina Sarlak - Bi Mennate Mey
Sina Sarlak - Bi Mennate Mey
Behzad Pax & Ahmad Solo - King Of Diss Love
Behzad Pax & Ahmad Solo - King Of Diss Love
Shahab Ramezan - Jashn Tanhaee
Shahab Ramezan - Jashn Tanhaee
Ahmad Saeedi - Vabastat Shodam
Ahmad Saeedi - Vabastat Shodam

Sepical MUSIC VIDEOS

Mohammad Chenari.jpg -  Tire Cheragh Bargh
Mohammad Chenari.jpg - Tire Cheragh Bargh
Ajab Band - Omadam
Ajab Band - Omadam
Babak Radmanesh - Khasteye Valedain Video
Babak Radmanesh - Khasteye Valedain Video
Avash - Toyi Mehraboonam
Avash - Toyi Mehraboonam
Hatef - Khordad Video
Hatef - Khordad Video

ADS


Sepical Songsکمی توضیح...

موضوعات

[Menu_Title]

[Menu_Code]

لینکدونی

صفحات ویژه

آرشیو سایت

مطالب پیشنهادی

نویسندگان

ارتباط با ما

[Contact_Form]

ثبت نام

[Register_Form]تالار گفتمان

عنوان پاسخ بازديد آخرين ارسال
[Forum_Post_Title] [Forum_Post_Count_Answer] [Forum_Post_Hit] [Forum_Post_Last_Author]
loading...

مطالب پربازدید

[Post_Title][Post_Content]


درباره : دسته بندی: [Post_Cat_Title],برچسب ها : [Post_Tags_Title],


مرتبط با موضوع :


بازدید : [Post_Hit] [Post_Date] نویسنده : [Post_Author]

نظرات


موزیک جدید نظر ثبت شده توسط : [Comment_Author] در تاریخ : [Comment_Date]

[Comment_Content]


ارسال نظر
[Comment_Form]

[Menu_Title]

[Menu_Code]

تعداد صفحات : [Blog_Page_Count]

مطالب گذشته

خبرنامه

با نوشتن ایمیل خود در کادر زیر و فشردن دکمه ثبت ، جدیدترین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت نمایید

خبرنامه

ایمیل خود را وارد نمایید

عضویت سریع

[Reg_Fast_Form]

آمار سایت

خوش آمدید میهمان


عضو شوید
ارسال کلمه عبور

[Login_Form]

آمار مطالب
کل مطالب : [Blog_Posts]
کل نظرات : [Blog_Comments]
آمار کاربران
افراد آنلاین : [Online]
تعداد اعضا : [Blog_User]

کاربران آنلاین

اعضا آنلاین: 0


آمار بازدید
بازدید امروز : [Today]
باردید دیروز : [Yesterday]
بازدید هفته : [Week]
بازدید ماه : [Month]
بازدید سال : [Year]
بازدید کلی : [All]
آِ ی پی : [IP]
مرورگر : [Browser]
سیستم عامل : [Windows]نظرسنجی

نظرسنجی

[Poll_Name] [Poll_Items]

[Menu_Title]

[Menu_Code]


<